Kapat
İpuçları 0

Root Nedir? Root’un Faydası ve Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda Root nedir, Root’un faydası ve zararları nelerdir sorularına cevap verdik.

İlk sorumuzla başlayalım; Root Nedir?

Root İngilizcede kök anlamına gelir. Linux işletim sistemlerinde yönetici yetkisine sahip kullanıcı ismi Root‘dur. Android de Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Root yetkileri olmayan bir kullanıcı hesabı, cihaz üzerinde belirlenen sistemsel bir çok şeyi değiştiremez. Android telefon ve tablet üreticileri root yetkilerini kullanıcılara kapatarak cihaza tam kontrol sağlamanızı engeller. Genel deyim olarak root yapma veya root atma işlemi aslında telefona veya tablete root yetkileri sağlamak anlamındadır.(Bazı telefon üreticileri telefona Root sayacı koyar. Siz Root’u kaldırsanız bile Root yaptığınız sayaçta gözükür.)

Root’un ne olduğunu öğrendik. Peki Root’un faydaları nelerdir?

  • Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz. Yani telefonla gelen yazılım hoşunauza gitmiyorsa daha farklı ROM lar deneyebilirsiniz.
  •  Telefona yüklü gelen gereksiz uygulamaları silme şansı elde edersiniz. Normalde telefon operatörleri birçok kullanışsız uygulamalar  yükleyip size verirler ve bunları kaldıramazsınız. Bunlar tabiki bellekte yeterince yer işgal ederler. Ayrıca birçoğu arkaplanda gereksiz yere çalışıp cihazın bataryasının daha hızlı bitmesine sebep olurlar. Sadece bunlardan kurtulmak için bile root yapmaya değer.(T50 gibi içinde birsürü boş uygulama var.)
  • Play Store’daki root gerektiren uygulamaları kullanabilirsiniz. Mesela arka planda çalışan uygulamaları uyutmak için yazılımlar. Greenify gibi uygulamalar root edilmiş telefonlarda çok daha fazla fonksiyonlar sunar.(Grenify’i Tavsiye Ederim. )
  • Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları ve gibi her türlü noktasını özelleştirerek performansını artırabilirsiniz.(Yeteri Kadar Arttırın, Fazlası Zarar.)
  • Telefonunuzda SD bellek yuvası varsa uygulamaları SD belleğe taşıyarak telefonun ana belleğini rahatlatabilirsiniz.(Bunu yapmak İçin Sınırlı Uygulamalar Var.)
  • Custom Recovery denilen özel kurtarma paketleri ile telefonunuzun recovery fonksiyonları genişletebilirsiniz. Böylece telefonun kolayca full yedeğini alabilirsiniz.(Rom Maneger uygulaması tavsiyemdir.)Root’un zararları nelerdir?

  • Telefonun veya tabletin yazılımına direk müdahale yapıldığı için bir çok üretici bu işlem sonuncunda cihazı garanti dışı bırakabilir. Ancak root edilmiş bir telefonu servise göndermeden önce un-root denilen yöntemle eski haline getirmek bir çok telefonda mümkün.(Fakat Bazı Telefon Üreticileri Telefona Root Sayacı Koyar.Siz Root’u kaldırsanız bile Root Sayacında gözükür.)
  • Root yapılmış bir telefona yazılımlar üreticiler tarafından otomatik gönderilmeyebilir (OTA Update). Bu durumda internetten yeni yazılımı indirip kendiniz kurmanız gerekir.(Genelde Samsung Cihazlar otomatik göndermez.)
  • Root işlemi genelde basit ve sorunsuz bir işlem olsa da, deneyimsiz ve dikkatsizseniz telefona kalıcı zarar verebilirsiniz.(Bir Daha Hiç Açılmayabilir.)
  • Her önüne gelen uygulama yükleyen biriyseniz virüslü veya ajan tipi uygulamalar yüklemişseniz telefona normalden daha fazla zarar verebilirler.

 

Biz Android Vakti olarak Root ile ilgili bilginiz yoksa yapmanızı önermiyoruz. Çünkü yapacağınız tek bir yanlış hatanız ile telefon kullanılamaz hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Android Vakti, yeni içerikleriyle çok yakında yayında! Bizi takipte kalın!